Tomografia komputerowa

Twój uśmiech jest dla nas najważniejszy

Tomografia komputerowa to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych. Pozwala ona na poprawne wykrycie wielu zmian chorobowych w postaci wielowarstwowych przekrojów badanego obiektu. Jest ona całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na wysokojakościowe rezultaty, wraz z niemalże całkowitym bezpieczeństwem wykonywania zabiegu.

Na czym polega tomografia komputerowa?

Badanie tomografem komputerowym polega na wykonywaniu określonej ilości zdjęć z pomocą promieni rentgenowskich. Tomograf stosowany w stomatologii znajduje się w okolicy głowy pacjenta, przez co możliwe jest stworzenie kilku zdjęć na różnych płaszczyznach. Dzięki temu stomatolog uzyskuje szansę na dokładne poznanie badanej dolegliwości i lepsze przygotowanie planu leczenia. Obraz, jaki uzyskany jest podczas tego badania, przekazywany jest do komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem, które tworzy modele dwuwymiarowe oraz trójwymiarowe. Aby jednak było to możliwe, kluczowe jest poinstruowanie pacjenta o konieczności pozostania w całkowitym bezruchu. Jakiekolwiek poruszenie podczas pracy tomografu może doprowadzić do zakłóceń w wynikach diagnostyki.

Najpopularniejsze pytania dotyczące tomografii komputerowej

Czy pacjent musi się przygotować do badania?

Badanie tomografem komputerowym w obrębie diagnostyki stomatologicznej nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta.

Kiedy tomografia komputerowa jest zalecanym rozwiązaniem?

Tomografia komputerowa odgrywa szczególną rolę w przypadku leczenia implantologicznego, leczenia dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych czy zaburzeń zwarcia. Coraz częściej korzysta się z niego przy leczeniu kanałowym, znanym także jako leczenie endodontyczne.

Czy tomografia komputerowa może być szkodliwa dla zdrowia pacjenta?

Wraz z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń do tomografii, możliwe jest znaczne zmniejszenie dawki emitowanego promieniowania do minimum. W porównaniu do tradycyjnego urządzenia rentgenowskiego możliwe jest uzyskanie dawki mniejszej nawet o 95%.

Zalety tomografii komputerowej

Spośród zalet, jakie oferuje tomografia komputerowa, można wyróżnić kilka najważniejszych z nich, takich jak:

  • Wyraźnie zmniejszona dawka promieniowania stomatologicznego
  • Trwa ona zaledwie kilka sekund, a wyniki możliwe są do uzyskania po kilku minutach
  • Możliwość wyświetlenia dowolnych przekrojów twarzoczaszki pacjenta
  • Dokonanie bardziej precyzyjnych pomiarów wraz z określeniem lokalizacji struktur anatomicznych w obrębie szczeki oraz żuchwy
  • Wyższa jakość otrzymywanych zdjęć

Inne nasze usługi
zobacz pełną ofertę
polecają nas
Opinie naszych klientów