Jak dbać o aparat

Twój uśmiech jest dla nas najważniejszy

Założenie aparatu ortodontycznego jest początkiem leczenia wad zgryzu. Aby jednak spełniał on swoją role w możliwie najlepszy sposób niezbędne jest edukowanie pacjenta na temat tego, jak odpowiednio dbać o aparat ortodontyczny. Jego odpowiednie traktowanie pozwoli na zmniejszenie ryzyka powstania dodatkowych, niechcianych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Jeżeli pacjent będzie stosować się do odpowiednich sugestii lekarza ortodonty, jego leczenie będzie przebiegało w znacznie przyjemniejszy sposób.

Higiena jamy ustnej

Aby utrzymać aparat stomatologiczny w nienagannym stanie, konieczne jest zastosowanie się do zaleceń z zakresu higieny jamy ustnej. Z uwagi na obecność aparatu ortodontycznego na zębach, zalecane jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, jednak pożądaną częstotliwością jest to, aby wykonywać ten zabieg po każdym spożytym posiłku. Dzięki temu pacjent uzyskuje pewność, że żadne resztki pokarmów nie będą zalegać nie tyle, ile na powierzchni zębów, ale tez pośród elementów budowy aparatów. Szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na sam akt szczotkowania. Nie powinno być ono zbyt mocne, gdyż nietrudno w ten sposób uszkodzić bardzo delikatną konstrukcję zastosowanego aparatu. Aby zredukować obecność bakterii, warto także korzystać z nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Pomocne akcesoria

Aby codzienne dbanie o aparat ortodontyczny było znacznie prostsze, warto skorzystać z rad i akcesoriów oferowanych przez ortodontę, mogących ułatwić nam ten proces. Zaliczyć do nich można:

  • Szczoteczkę o znacznie bardziej miękkim włosiu, pozwalającej na łatwiejsze i zarazem delikatniejsze oczyszczanie powierzchni zębów i aparatów. Szczególną uwagę warto zwrócić na szczoteczkę interdentalną i jednopęczkową
  • Nić dentystyczną o usztywnionej końcówce, które dedykowane są osobom poddającym się leczeniu ortodontycznemu.
  • Niezwykle pomocny może okazać się irygator, pozwalający oczyścić trudno dostępne miejsca na powierzchni zębów

Dieta przy leczeniu ortodontycznym

Kluczowym przy odpowiednim leczeniu ortodontycznym jest odpowiednia dieta. Najważniejszą zasadą staje się niespożywanie pokarmów o wyjątkowo wysokiej twardości, gdyż mogą one uszkodzić lub naruszyć konstrukcję aparatu. Jest to ważne szczególnie w pierwszych etapach leczenia, gdzie zalecane jest konsumowanie pokarmów o miękkiej konsystencji. Ortodonta odradzi także żucie gumy, czy też innych kleistych produktów, które mogą przykleić się do zamków czy łuków obecnych na zębach.

Inne nasze usługi
zobacz pełną ofertę
polecają nas
Opinie naszych klientów