Higiena i Profilaktyka

Twój uśmiech jest dla nas najważniejszy

Profilaktyka stomatologiczna ma celu zapobieganie chorobom jamy ustnej, atakującymi w szczególności przyzębie, jak i samo szkliwo. Najważniejszą i najpopularniejszą chorobą w jej obszarze jest oczywiście próchnica. Jej obecność, a zwłaszcza niekontrolowany rozwój może doprowadzić do poważnych zmian w tkance zęba, takich jak powstawanie ubytków w zębach. Profilaktyka to także zabiegi o nacechowaniu prewencyjnym, mające na celu usuwanie wszystkich negatywnych efektów braku odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Piaskowanie

Piaskowanie zębów polega na oczyszczaniu powierzchni uzębienia z płytki nazębnej przy pomocy specjalnego piasku o przeznaczeniu stomatologicznym. Płytka nazębna to nic innego jak osad gromadzący się na szkliwie, w którego skład wchodzą bakterie, resztki spożywanego pokarmu oraz obumarłe komórki błony śluzowej. Jego usuwanie jest niezwykle ważne, gdyż jeżeli płytka nie będzie regularnie usuwana, z czasem zwapnieje i zmieni się w znacznie trudniejszy do usunięcia kamień nazębny. Przebieg piaskowania jest niezwykle prosty: stomatolog oczyszcza przy pomocy strumienia piasku o wysokim ciśnieniu powierzchnie zębów. Cały piasek jest odsysany przy pomocy ssaka, aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort po zakończeniu badania.

Skaling

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu nagromadzonego na powierzchni kamienia nazębnego. Narzędziem, jakie jest wykorzystywane do osiągnięcia tego celu jest tak zwany skaler ultradźwiękowy. To urządzenie, poprzez emitowane ultradźwięki doprowadza do sytuacji, w której złogi kamienia pękają i w końcu odpadają od zaatakowanych przez niego zębów. Aby jednak zęby nie zostały pozostawione w nieodpowiednim stanie, stomatolog dokona szlifowania powierzchni zębów. Skaling jest niezwykle kluczowym zabiegiem profilaktycznym, gdyż pozostawiony kamień nazębny może doprowadzić nie tylko do odsłonięcia szyjek, czy nawet korzeni zębowych, ale także do choroby, jaką jest parodontoza. Kamień nazębny jest także głównym powodem rozwoju schorzeń związanych z przyzębiem, czyli tkankami otaczającymi uzębienie.

Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej?

Dbanie o właściwą higienę i stan jamy ustnej jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego stanu uśmiechu, który powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowy. Dzięki połączeniu stosowanych przez nasz gabinet działań z zakresu profilaktyki stomatologicznej, jak i codziennych zabiegów higienicznych, możliwe jest utrzymanie optymalnego stanu zdrowia jamy ustnej oraz oddalenie ryzyka rozwoju poważniejszych schorzeń jamy ustnej.

Inne nasze usługi
zobacz pełną ofertę
polecają nas
Opinie naszych klientów