Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Pantomogram to nic innego jak panoramiczne zdjęcie rentgenowskie uzębienia, wykonane przy pomocy pantomografu. Jego cechą charakterystyczną jest to, że dzięki niemu możliwe jest uchwycenie na nie tylko zębów, ale także przyległych im struktur i tkanek. Te cechy są kluczowe przy tworzeniu właściwego planu leczenia pacjenta. Diagnostyka na podstawie pantomogramu jest niezwykle ważna w codziennej praktyce stomatologicznej.
Przebieg badania pantomograficznego
Badanie przy pomocy pantomogramu polega na prześwietleniu głowy pacjenta przy pomocy wiązki promieni RTG, które pozwalają na uchwycenie nie tylko zębów, ale też przyzębia, stanów skroniowo-żuchwowych czy nawet zatok szczękowych. Pacjent znajduje się w pozycji stojącej lub leżącej, a jego głowa zostaje umieszczona pod aparatem. Aby możliwe było wykonanie tego badania z maksymalną dokładnością, badany trzyma zębami specjalny uchwyt. Po takim ustawieniu osoby badanej aparat pantomograficzny emituje wiązkę promieni RTG. Takie badanie jest całkowicie bezpieczne i bardzo szybkie — czas naświetlania nie przekracza kilkunastu sekund.
Pantomogram – wskazania do wykonania
Spośród najpopularniejszych wskazań do wykonania badania pantomogramem zaliczyć można:
- Potrzebę dokładnego ocenienia zdrowia zębów
- Planowane leczenie ortodontyczne, protetyczne czy implantologiczne
- Podejrzenie chorób przyzębia
- Urazy szczęki
- Konieczność usunięcia zębów zatrzymanych
- Potrzeba przygotowania do niektórych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej
Pantomogram – przeciwwskazania
Pantomogram nie może być wykonywany w każdej sytuacji, gdyż istnieją pewne przeciwskazania, dyskwalifikujące pacjenta przed poddaniem się temu badaniu. Podstawowym czynnikiem mogącym uniemożliwić jego wykorzystanie jest ciąża, gdyż promieniowanie może okazać się szkodliwe dla wciąż rozwijającego się dziecka. Zdecydowanie odradzamy wykonywanie zdjęć RTG pacjentkom w zaawansowanej ciąży, jak i nawet jej podejrzeniu. Nie istnieje potrzeba narażania nienarodzonego dziecka na jego wpływ.